Plusy i minusy mieszkania z antresolą

Mieszkanie z antresolą

Antresola to popularne rozwiązanie, zwłaszcza w niewielkich, starszych mieszkaniach. Jednakże, również dzisiaj, deweloperzy często decydują się na umieszczenie jej w całkiem nowych, przestrzennych lokalach. Czy jest to praktyczne i korzystne rozwiązanie? W jakich sytuacjach antresola może zawadzać mieszkańcom?

Dodatkowa przestrzeń mieszkalna

Lokatorzy zyskują dzięki antresoli dodatkową przestrzeń, którą mogą zagospodarować w dowolny sposób. Najczęściej wykorzystywana jest do urządzenia sypialni, dzięki czemu pozostała część mieszkania może pełnić inne funkcje. Nocowanie na antresoli z pewnością może być wygodne, o ile jest ona odpowiednio wysoka i solidna. Niewielka przestrzeń między podłożem antresoli a sufitem sprawia, że nie dociera tam zbyt wiele powietrza i jest po prostu duszno. Jeśli natomiast jest ona skonstruowana z cienkich desek, nie ma możliwości wstawienia na górę masywnego łóżka. Pozostaje jedynie spanie na materacu, jednak nie jest to komfortowe rozwiązanie.

Warto zauważyć, że wiele osób wykorzystuje antresolę w inny sposób. Służy ona jako dodatkowa garderoba lub składzik na rzadko używane przedmioty. W tym drugim przypadku również konieczna jest jej solidna konstrukcja.

Urozmaicenie estetyczne

Antresola jest również ciekawym rozwiązaniem z perspektywy architektonicznej. Uatrakcyjnia ona z pewnością salon, zwłaszcza jeśli ma się ciekawy pomysł na jej ozdobienie. Można np. przyozdobić antresolę roślinami pnącymi lub lampkami ledowymi.

Ponadto, antresola daje również ciekawą perspektywę na salon i pozostałą część mieszkania. Dotyczy to zwłaszcza wysokich i przestronnych lokali, w których istnieje możliwość stworzenia antresoli na kształt tarasu, czy mostku. Tego typu rozwiązanie przydaje się na co dzień, jak i podczas specjalnych wydarzeń, takich jak zorganizowane w mieszkaniu przyjęcie. Warto zaprosić gości na antresolę, z której mają oni ciekawy widok.

Niższa cena za metr kwadratowy

Powierzchnia antresoli jest oczywiście wliczana w metraż mieszkania. Niemniej jednak, podczas wyceny metry te są nieco inaczej liczone. Antresola, jako powierzchnia nie w pełni użytkowa, wyceniana jest bowiem nieco niżej. W ostatecznym rozliczeniu cena za metr kwadratowy mieszkania jest więc niższa. Mając dobry pomysł na zagospodarowanie dodatkowej przestrzeni można ją jednak wykorzystać nie gorzej niż powierzchnię salonu czy sypialni

Obniżenie sufitu

W niektórych przypadkach antresola w mieszkaniu może być odrobinę kłopotliwa. Jeśli jest ona montowana w niskim mieszkaniu, wysocy lokatorzy mają problem, aby swobodnie się po nim przemieszczać. Są zmuszeni pochylać głowę ilekroć przechodzą pod antresolą. W przypadku wyższych mieszkań można jednak tak obliczyć wysokość antresoli, aby nie utrudniała codziennego funkcjonowania.

Pozornie mniej przestrzeni

Celem antresol jest zapewnienie dodatkowej przestrzeni w mieszkaniu, jednak może ona sprawiać wrażenie optyczne, że jest jest zupełnie inaczej. W efekcie obniżonego sufitu oraz obecności schodów mieszkanie może bowiem wydawać się mniejsze, a wręcz ciasne. Z pewnością, powoduje to duży dyskomfort. Problem ten jednak dotyczy jedynie mieszkań o małym metrażu. Przestronny salon nie ulega bowiem efektowi pomniejszenia, pomimo zamontowania antresoli.

Niebezpieczeństwo dla dzieci

Niewątpliwie, antresola może stanowić pewne niebezpieczeństwo dla dzieci. Maluchy lubią się wspinać i wchodzić tam, gdzie nie powinny. Upadek z wysokości może być natomiast bolesny. Wydaje się jednak, że problem ten przynajmniej częściowo może rozwiązać instalacja balustrady.

Problem dla starszych i niepełnoprawnych

Dla osób starszych i niepełnosprawnych wyjście po kilku schodkach może być nie lada wyzwaniem. Dlatego też, często nie są oni w stanie korzystać z antresoli. Jeśli stanowi ona jedyne miejsce noclegowe w mieszkaniu, pojawia się duży problem.

Generalnie, antresola może być bardzo praktycznym urozmaiceniem przestrzeni mieszkania. Konieczne są jednak przemyślany projekt i pomysł na jej zagospodarowanie. Czasami antresola bywa również utrapieniem i i zupełnie zbędną konstrukcją. Dotyczy to jednak tylko niektórych małych i niskich mieszkań.