Pierwsze mieszkanie – od dewelopera czy z rynku wtórnego?

Wybór pierwszego mieszkania to poważna decyzja, nad którą trzeba się dobrze zastanowić. Do wyboru ma się mieszkanie od dewelopera oraz mieszkanie z rynku wtórnego. Obie opcje mają swoje wady oraz zalety, jednak zdecydowanie większą popularnością cieszą się mieszkania pochodzące od deweloperów. Jaka jest tego tajemnica?

Jakie mieszkanie wybrać?

Osoby stawiające na własny komfort i ceniący sobie różnorodne detale powinny zdecydować się na mieszkania pochodzące bezpośrednio od deweloperów. Są one może nieco droższe (przynajmniej w niektórych sytuacjach), jednak zdecydowanie wygodniejsze dla wymagających osób. Przede wszystkim są one nowe i nie trzeba będzie ich remontować. Ponadto można je samodzielnie urządzić, tak jak tylko się chce. Dzięki temu w mieszkaniu nie będzie zbędnych aranżacji, czy też elementów, które zdaniem klienta tam nie pasują.

W takich mieszkaniach praktycznie wszystko jest nowe, nic nie trzeba wymieniać, a każda z zainteresowanych osób może zdecydować się na dokładne oglądnięcie mieszkania przed jego zakupem. To pozwoli podjąć odpowiednią decyzję osobom niezdecydowanym. Mieszkania pochodzące od deweloperów zazwyczaj mieszczą się w nowoczesnych i atrakcyjnych budynkach, są one zdecydowanie estetyczniejsze i schludniejsze, to podoba się głównie osobom starszym, ale też młodym parom.

Dodatkowo atutem przemawiającym za mieszkaniami od deweloperów jest nowoczesna i niepowtarzalna infrastruktura. Takie oferty są też tańsze w użytkowaniu, a do tego warto dodać to, że właściciel mieszkania nie powinien mieć w przyszłości problemów z jego sprzedażą po bardzo dobrej cenie. Ofert mieszkaniowych od deweloperów na polskim rynku nieruchomości jest bardzo dużo, dlatego też po dokładnych analizach prędzej, czy później na pewno znajdzie się dla siebie właściwą opcję, która będzie odpowiadała wymaganiom finansowym klienta. Kupując mieszkanie od dewelopera nie będzie trzeba płacić podatku od czynności cywilno-prawnych. Od dewelopera możemy kupić również dom – przykładem może być inwestycja Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego w Leśnicy – https://www.wpb.wroc.pl/inwestycja/kepa-lesnicka-ii.

Mieszkania z rynku wtórnego

Mieszkania z rynku wtórnego również mają wiele zalet, wystarczy nieco bliżej przyjrzeć się ich ofertom. Przede wszystkim warto wyróżnić tutaj fakt, że takie mieszkania również mieścić mogą się w nowoczesnym budownictwie. Nieruchomości pochodzące od poprzedniego właściciela często są jednak zaniedbane, trzeba je wyremontować. Atutem jest na pewno niższa cena, jednak trzeba przygotować się na to, że trochę pieniędzy w renowację mieszkania trzeba będzie włożyć, jeśli będzie chciało się żyć na co dzień w komfortowych warunkach.

Mieszkania pochodzące z takiego rynku posiadają jednak bardzo zróżnicowane ceny, można je oczywiście z poprzednimi właścicielami negocjować, aż osiągnie się pełen kompromis. Dodatkowo załatwia się wtedy zdecydowanie mniej formalności, warto też nadmienić to, iż do mieszkania można się wprowadzić praktycznie od razu, jak tylko podpisze się stosowne dokumenty. Nie trzeba będzie więc czekać tygodniami, aż będzie można się do nowo zakupionego mieszkania wprowadzić. Nieruchomości z rynku wtórnego cieszą się dużą popularnością również z tego względu, że mają one wokół siebie rozwiniętą infrastrukturę. Na nowych osiedlach często nie można znaleźć przydatnych sklepów, aptek, czy też przedszkoli. Rynek wtórny w tym zakresie jest więc zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż mieszkania pochodzące od deweloperów.

Koszty ogrzewania

Biorąc pod uwagę koszty ogrzewania zdecydowanie lepiej jest się zdecydować na mieszkania od deweloperów. Dzieje się tak głównie z tego względu, iż można wtedy zaoszczędzić trochę pieniędzy i przeznaczyć je na jakiś inny cel. Mieszkania na nowoczesnych osiedlach są zadbane, posiadają doskonałą izolację cieplną, a więc nie trzeba będzie ich dogrzewać w takim stopniu, jak ma to miejsce w mieszkaniach kupowanych na rynku wtórnym. Jest to dobra informacja dla osób, które dbają o detale i przyglądają się wszystkim opcjom, tak aby zaoszczędzić na kosztach utrzymania nowego mieszkania jak najwięcej pieniędzy. Często mieszkania deweloperskie są też dużo praktyczniejsze, ponieważ posiadają doskonałe rozplanowanie powierzchni użytkowej, podczas gdy w starym budownictwie można przyczepić się do naprawdę wielu elementów, takich jak zbędne długie korytarze.

Zakup mieszkania a materiały budowlane użyte do budowy mieszkań

Przy wyborze mieszkania należy kierować się również tym, jakie materiały budowlane zostały wykorzystane do powstania takiego mieszkania. Oczywiście nowe mieszkania wykorzystują zwykle materiały zdecydowanie lepszej jakości, cechujące się dłuższą żywotnością oraz większą solidnością. Nic dziwnego, że coraz większe grono osób decyduje się w dzisiejszych czasach na kupno mieszkania bezpośrednio od dewelopera, nawet jeśli trzeba będzie za nie nieco więcej pieniędzy zapłacić. W starym budownictwie mieszkania zawierają w sobie nieco zużyte już materiały budowlane, w końcu pochodzą one od poprzedniego właściciela, a więc mieszkanie było już użytkowane i trzeba będzie mieć na uwadze to, że bez generalnego remontu gdzieniegdzie się nie obędzie.