Kupno mieszkania pod wynajem

Zakup mieszkania pod wynajem może być doskonałym pomysłem, który przez wiele lat dostarczać będzie pasywnego dochodu. Jednak jak w przypadku każdej inwestycji, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które decydują o tym, czy zakup będzie generował zyski. W innym przypadku można dać się zaskoczyć dodatkowymi kosztami, a nawet brakiem chętnych na wynajem mieszkania.

Potencjał lokalnego rynku

Choć sytuacja na rynku mieszkaniowym z perspektywy wynajmujących wydaje się być bardzo pozytywna, tak trzeba pamiętać, że nie na każdym rynku lokalnym jest tak samo. Na pewno rosnący popyt na mieszkania spotykany jest w dużych miastach, gdzie wciąż rośnie liczba mieszkańców, a rozwinięta edukacja i otwarty rynek pracy zachęca do przeprowadzki. Są także miejscowości, które się wyludniają, a zainteresowanie wynajmem mieszkania jest praktycznie znikome. Trzeba więc przeanalizować potencjał rynku lokalnego, poznając rozmaite jego aspekty. Warto odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące demografii danego miejsca, stopnia jego rozwoju ekonomicznego i perspektyw na przyszłość. Nie bez znaczenia pozostają także wady i zalety pod względem jakości danego miejsca do życia. Nawet transport, oferta kulturalna czy tereny zielone mogą mieć potencjalny wpływ na rynek mieszkaniowy.

Grupa docelowa

Jeszcze przed zakupem mieszkania dobrze jest wybrać konkretną grupę docelową, dla której oferta wynajmu powinna być najbardziej atrakcyjna. Wiąże się to z takimi aspektami, jak: wielkość mieszkania, jego okolica, bliskość komunikacji miejskiej, odległość od centrum miasta czy konkretnych lokalizacji. Przykładowo, studenci preferować będą mieszkania w lokalizacjach, które znajdują się blisko ich uczelni lub chociaż pozwalają na bezpośredni dojazd do nich. Dla tej grupy mniejsze znaczenie ma również standard mieszkania, liczy się przede wszystkim niski koszt wynajmu. Studenci często poszukują mieszkań większych, w których będą mogli zamieszkać w kilka osób. Zupełnie inaczej będzie w przypadku osób, które postawiły już pierwsze kroki na rynku pracy. Ich portfele są zasobniejsze, więc szukają mieszkania w dobrym standardzie, by spełnić swoje potrzeby i poczuć się jak u siebie w domu. Takie osoby najczęściej preferują kawalerki i mieszkania dwupokojowe.

Stan mieszkania

Najczęściej zakupu mieszkania na wynajem dokonuje się na rynku wtórnym. Nie bez znaczenia pozostaje więc nie tylko lokalizacja, wielkość mieszkania czy bliskość do komunikacji miejskiej. Bardzo istotny jest także stan techniczny mieszkania, który może wpłynąć na wysokość późniejszych kosztów, zarówno przy remoncie mieszkania, jak i przy ewentualnych naprawach. Często też wraz z mieszkaniem nabyć można część jego wyposażenia. Może się to okazać korzystne z punktu inwestycji, gdyż zmniejszy późniejsze wydatki. Przykładowo, dobra pralka z odzysku może solidnie działać przez następne kilka lat, a oryginalny stolik można kreatywnie odnowić za naprawdę niewielkie pieniądze. Przed podpisaniem umowy koniecznie trzeba również sprawdzić czy mieszkanie nie jest zadłużone lub też nie posiada zameldowanych w nim osób.

Dodatkowe koszty

Zakup nieruchomości to nie koniec kosztów. Aby oferta wynajmu była atrakcyjna, trzeba przeprowadzić generalny remont mieszkania i pomyśleć o praktycznym wyposażeniu nieruchomości. W tym przypadku należy wyzbyć się myślenia, że najemca zadowoli się czymkolwiek, zwłaszcza jeśli rynek nieruchomości na wynajem jest konkurencyjny. Błędnym rozwiązaniem jest więc zagracanie mieszkania przypadkowymi meblami z odzysku – trudno, aby takie mieszkanie generowało duży przychód, a tym samym inwestycja była rentowna. Stałym zobowiązaniem jest także podatek od najmu mieszkania, który trzeba mieć na uwadze podczas liczenia ewentualnych zysków. Mieszkanie na wynajem trzeba co jakiś czas odświeżać, często zdarzają się również usterki, których naprawa spoczywa na właścicielu mieszkania. Warto więc już na samym wstępie wkalkulować długoterminowe koszty w wycenę swojej przyszłej inwestycji, jaką jest zakup mieszkania na wynajem.