Jak sprawdzić dewelopera przed zakupem nieruchomości?

Jak sprawdzić dewelopera?

Planujecie w najbliższym czasie kupić nieruchomość na rynku pierwotnym? To bardzo duże przedsięwzięcie, która powinno być starannie zaplanowane. Zwłaszcza, jeśli zamierzacie skorzystać z oferty domu czy mieszkania, które mają dopiero powstać. Słyszeliście wielokrotnie o ludziach, którzy mieli problemy z nieuczciwymi deweloperami? Niestety, na rynku są firmy, które nie do końca uczciwie wywiązują się ze wszystkich pierwotnych ustaleń. Pamiętajcie, że wybór złego dewelopera może spowodować rozmaite kłopoty w przyszłości. Trzeba między innymi liczyć się z nieodpowiednim wykonaniem budynku (w wyniku zastosowania na przykład kiepskiej jakości materiałów) czy niedotrzymywaniem zaplanowanych terminów. Nie brakuje też przypadków, kiedy deweloper ogłosił upadłość, a ludzie, którzy zainwestowali w te nieruchomości, mieli potem kolosalne kłopoty z otrzymaniem zwrotu gotówki… Co zatem zrobić, aby uchronić się przed wyżej wymienionymi sytuacjami? O tym wszystkim dowiecie się czytając dzisiejszy artykuł.

Co warto wiedzieć o ustawie deweloperskiej?

Trzeba podkreślić, że 29 kwietnia 2012 roku weszła w życie ustawa deweloperska. Jakie są jej najważniejsze punkty? Należy zaznaczyć, że na mocy tego dokumentu każdy może zweryfikować stan prawny konkretnej inwestycji. Umożliwia to prospekt informacyjny. Co jest w nim zawarte? Każda osoba może dzięki temu dokumentowi dowiedzieć się, jaka jest historia spółki, jakie ma na swoim koncie zrealizowane projekty lub czy nie toczą się wobec niej żadne postępowania egzekucyjne. To jednak nie wszystko. Przyszli właściciele mają szansę dokładnie zapoznać się z obecną inwestycją, którą są aktualnie zainteresowani. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dowiedzieć się, jaki jest stan prawny tego przedsięwzięcia (akt notarialny zakupu działki, pozwolenie na budowę itp.) oraz kiedy przewiduje się jego zakończenie. Istotnymi informacjami są także kwestie dotyczące tego, co powstanie wokół konkretnej działki (w najbliższej okolicy) oraz plan zagospodarowania przestrzennego.

Trzeba zaznaczyć, że ustawa deweloperska chroni interesy kupujących także w inny sposób. Warto bowiem wiedzieć, że wszystkie wpłacone pieniądze – na przykład jako zaliczka – są kontrolowane przez banki. Konkretnie odpowiadają za to Mieszkaniowe Rachunki Powiernicze. Gdyby okazało się, że wybrany przez Was deweloper na przykład ogłosił upadłość, to wtedy można rzecz jasna liczyć na zwrot poniesionych kosztów.

Cenne informacje w Internecie

Dużo informacji na temat dewelopera można również znaleźć w Internecie. Na czym najbardziej się skupić? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdzić go pod kątem wcześniej realizowanych inwestycji. W dzisiejszych czasach tak naprawdę każda firma działająca w tej branży jest poddawana recenzji Klientów. Jeśli coś było nie tak, to łatwo znajdziecie takie informacje. Pamiętajcie jednak, że wpisy przedstawiające danego dewelopera w złym świetle mogą być również opublikowane przez kogoś z konkurencji. Trzeba zatem podchodzić do każdej informacji z dystansem i kilka razy ją zweryfikować. Warto przed podjęciem finalnej decyzji przeglądnąć rozmaite fora budowlane i popytać się ludzi, którzy mogą pochwalić się na przykład długim stażem i sporą liczbą postów, o konkretną osobę. Dzięki temu istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że otrzymacie rzeczowe, obiektywne wiadomości o wskazanej firmie.

Kto pyta, nie błądzi

Bez wątpienia warto poszukać wiadomości o konkretnym deweloperze także „w terenie”. Na pewno nie zaszkodzi sprawdzić go w Krajowym Rejestrze Długów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pójść też do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Po co? Tam można przekonać się czy konkretne przedsiębiorstwo nie zalega z żadnymi składkami. Dobrym pomysłem jest udanie się na miejsce konkretnej inwestycji. Dobrze jest popytać osoby z najbliższej okolicy, jak wyglądają prace (czy fachowcy charakteryzują się profesjonalizmem), jakie mają odczucia odnośnie dewelopera itp.

Właściwym rozwiązaniem jest również porozmawianie z osobami, które już mieszkają w mieszkaniach wybudowanych przez konkretne przedsiębiorstwo. To cenne źródło informacji, które pozwoli Wam między innymi dowiedzieć się czy nieruchomość została oddana na czas, jaki jest jest aktualny stan techniczny (czyli czego można spodziewać się w przyszłości) itd. Po takich konwersacjach o wiele łatwiej będzie Wam podjąć finalne decyzje. Ważne jest też to, aby każda umowa była skonsultowana wcześniej z prawnikiem. Dzięki temu unikniecie „kruczków” prawnych, które mogą naruszać Wasze interesy.