Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa

Myśląc o zaciągnięciu kredytu hipotecznego nie sposób pominąć kwestię zdolności kredytowej. Jest to najważniejszy czynnik, który decyduje o wysokości kwoty, na jaką można uzyskać kredyt. Na szczęście odpowiednio się przygotowując, można zwiększyć swoją zdolność kredytową, co na pewno wpłynie korzystnie na sytuację kredytobiorcy.

Podstawa to zarobki

Na zdolność kredytową wpływa wiele czynników, przede wszystkim: wiek, dochód i jego źródło, obciążenia finansowe, stan cywilny czy ilość osób w gospodarstwie domowym. Na szczęście na większość tych aspektów można odpowiednio wpłynąć, by uzyskać atrakcyjniejszy dla siebie kredyt. Podstawą kwestią jest zarabianie pieniędzy. Im wyższa będzie to kwota, tym lepiej wpłynie to na zdolność kredytową, pozwalając na większą sumę kredytu. Nie bez znaczenia pozostaje również formalna kwestia zarobków. Najlepszą formą zatrudnienia dla banku będzie oczywiście umowa o pracę, która świadczy o stabilności finansowej. Trudniej jest w przypadku umów o dzieło i umów zlecenie, a także dla osób, które prowadzą niewielką działalność gospodarczą. Podsumowując więc, jeśli istnieje szansa na polepszenie swojej sytuacji na rynku pracy, warto dokonać tego jeszcze przed wnioskowaniem o kredyt.

Czas i forma raty kredytowej

Jednymi z prostszych możliwości, które pozwalają na zwiększenie zdolności kredytowej, a tym samym mogą pomóc w uzyskaniu większego kredytu, jest długi czas spłaty zobowiązania oraz równe raty kredytowe. Im dłuższy okres kredytowy, tym mniejsza miesięczna rata, a tym samym większa zdolność kredytowa. Podobny wpływ ma wybranie opcji spłaty równych rat kredytowych, gdyż bank pod uwagę bierze początkowe raty w wyliczaniu zdolności kredytowej. Decydując się na przykład na raty malejące, spada szansa na uzyskanie dużego kredytu. Oczywiście minusem takich wyborów może być ogólny większy koszt kredytu, wliczając w to odsetki dla banku. Jednak w przypadku chęci szybszej spłaty kredytu, na przykład przy wzroście dochodów, można tego dokonać, oszczędzając tym samym na kosztach kredytu.

Porządek w zobowiązaniach lub kredyt na spółkę

Starając się o duży kredyt dobrze jest stosunkowo wcześniej uregulować swoje inne zobowiązania. Dotyczy to przede wszystkim spłaty kredytów, zrezygnowania z kart kredytowych i limitów na rachunkach osobistych. Dodatkowo, rzetelna spłata swoich zadłużeń wpłynie korzystnie na historię kredytową, która z kolei przyczynić się może do atrakcyjniejszych warunków kredytu, a więc niskich prowizji i oprocentowania. Dodatkową opcją, na podniesienie swojej zdolności kredytowej jest wnioskowanie o kredyt wspólnie z drugą osobą. Może być to małżonek, partner czy ktoś z rodziny. Wspólne starania się o kredyt zazwyczaj przynoszą znacznie większą kwotę kredytu. W przypadku wspólnego kredytu małżonków, zdolność kredytowa może wzrosnąć jeszcze bardziej, ponieważ postrzegani są oni jako jedno dwuosobowe gospodarstwo domowe. Z perspektywy banku generuje ono znacznie mniej kosztów, niż dwa jednoosobowe gospodarstwa domowe.

Zdolność kredytowa a wiarygodność kredytowa

Wbrew pozorom brak historii kredytowej nie jest atutem. Niekiedy może być nawet gorzej postrzegana niż historia kredytowa z drobnymi niedociągnięciami, na przykład spóźnieniem w spłacie zobowiązania. Nie posiadając żadnej historii, jest się dla banku wielką niewiadomą, trudno jest przewidzieć jak kredytobiorca podchodzi do spłaty swoich zadłużeń, a tym samym czy jest osobą wiarygodną, której można pożyczyć swoje pieniądze. Brak dobrej historii kredytowej może znacząco zwiększyć koszty pozyskanego kredytu w postaci mało atrakcyjnej oferty ze strony banku. Z tego powodu, warto jest budować swoją historię kredytową, planując w przyszłości duży kredyt. Nie muszą to być duże zobowiązania, wystarczy chociażby posiadać limit na karcie czy wypróbować kartę kredytową. Można również zakupić na raty drobny sprzęt, aby zdobywać punkty w historii kredytowej. Oczywiście nie można zapomnieć o regulaminowych spłatach i zlikwidowaniu wszystkich zobowiązań przed złożeniem wniosku o kredyt!