Co to jest mieszkanie w stanie deweloperskim?

Niemal każdy kupujący mieszkanie lub natknął się kiedyś na termin „stan deweloperski”. Obiekty te są zazwyczaj dużo tańsze od innych, dlatego większość osób bez zastanowienia decyduje się na zakup nie wiedząc jeszcze co ich czeka. Przyjrzyjmy się bliżej, co dokładnie oznacza ten termin i czego możemy się spodziewać po mieszkaniu wykończonym w ten sposób.

Co dokładnie oznacza termin „stan deweloperski”?

Niestety, dokładna definicja tego terminu nie istnieje. Wszystkie elementy wykończenia mieszkania zależą od zapisów umowy, którą podpisuje się z deweloperem. Zazwyczaj, gdy mowa jest o obiekcie w stanie deweloperskim oznacza to, że po zakupie otrzymamy ocieplony lokal, do którego doprowadzone są wszystkie instalacje, a ściany i podłogi wymagają tylko prac wykończeniowych. Na kupującym będzie też spoczywało umeblowanie wszystkich pomieszczeń.

Oczywiście zakres wykonanych w obiekcie prac będzie zależał od dewelopera. Zdarzają się czasem rozbudowane stany deweloperskie, które obejmują dodatkowe udogodnienia np. lokal z już wykonaną podłogą i położonym tynkiem, który należy tylko pomalować i umeblować. Z wieloma deweloperami można również wynegocjować indywidualne warunki.

Podpisując umowę należy przyjrzeć się warunkom oferowanym przez dewelopera i przeglądnąć dokładnie wszystkie załączniki. Warto też przed zakupem dokonać oględzin takiego mieszkania, a nie polegać jedynie na planach i zdjęciach.

Dużym plusem takiego mieszkania jest to, że możemy dowolnie je zaaranżować i nie będziemy w tym przez nic ograniczeni. Z drugiej zaś strony koszty własnoręcznego wykańczania mogą znacznie przekroczyć wartość kwoty zaoszczędzonej wyborem takiego typu mieszkania. W grę wchodzi także czas. Porządne wykonanie wszystkich prac może zająć nam nawet kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Co obejmuje mieszkanie w stanie deweloperskim?

Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim możemy spodziewać się, że oferta będzie obejmować:

 • otynkowane ściany – często spotyka się też ściany pomalowane na kolor biały
 • drzwi wejściowe – nie mamy jednak żadnego wpływu na ich kolor i wykończenie. Są dobrane tak, żeby pasować do wystroju korytarza
 • wylewkę podłogową – gotowe pod dowolne wykończenie
 • rozprowadzoną instalację elektryczną – z wszystkimi gniazdkami, łącznikami i wyprowadzeniem pod oświetlenie
 • instalację wodno-kanalizacyjną – rury niestety często prowadzone są po ścianach, więc konieczne jest schowanie instalacji pod ściankami z płyt gipsowo-kartonowych. Zmniejszy się przez to powierzchnia łazienki
 • instalację centralnego-ogrzewania – razem z grzejnikami
 • instalację wentylacyjną
 • okna i parapety oraz wykończony balkon i balustrady

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Przede wszystkim warto przyjrzeć się dokładnie jakości materiałów użytych do wykonania ścian i wykończenia mieszkania. Widząc elementy konstrukcyjne nie pokryte atrakcyjnym wykończeniem łatwiej ocenić, czy materiały są wysokiej jakości, czy wręcz przeciwnie i w najbliższym czasie może okazać się, że konieczny będzie remont. Jeśli ściany są już otynkowane należy sprawdzić, czy tynki położone są gładko.

Oprócz rzucających się w oczy rzeczy, dobrym pomysłem będzie również sprawdzenie pozornie „nieważnych” elementów takich jak chociażby okna i ich współczynnik przenikania ciepła. Jeśli będzie wysoki, może okazać się, że koszty ogrzewania mieszkania będą bardzo duże lub co gorsze, mimo rozkręconych kaloryferów, w mieszkaniu będzie panował chłód.

Co trzeba będzie wykonać?

Na początku należy dokładnie rozplanować wymarzone mieszkanie. Może się okazać, że część gniazdek trzeba będzie przenieść, a łatwiej zrobić to na etapie stanu surowego mieszkania, niż po jego wykończeniu.

Kolejność wykonywanych prac powinna być następująca:

 1. Malowanie ścian
 2. Montaż podłogi
 3. Instalacja drzwi
 4. Wykończenie pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka – położenie płytek na ścianach, instalacja sprzętów
 5. Wykończenie pozostałych pomieszczeń

Przestrzeganie kolejności tych kroków jest istotne, gdyż pozwoli uniknąć ewentualnych błędów i zniweluje czas potrzebny np. na czyszczenie podłogi zachlapanej farbą.